سوالات متداول

در این بخش سوالات پرتکرار شما در خصوص بازار برق و فعالیت شرکت را پاسخ داده ایم. لطفا پس از مطالعه، در صورتی که به پاسخ سوال خود نرسیدید از طریق فرم اطلاع دهید تا ما با شما تماس بگیریم. همچنین می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره های شرکت تماس حاصل فرمایید.

با توجه به نوع مصرف هر مشترک، انتخاب هر یک از دو روش مذکور می ­تواند سودمند واقع شود به عنوان مثال مصرف کننده ­ای که سه شیفت و بطور پیوسته در حال فعالیت می ­باشد خرید برق دوجانبه توصیه می­ گردد.

تفاوت های بورس و دوجانبه در مقاله­ ای جداگانه تشریح شده است .

خیر. با خرید برق از بورس انرژی و یا دوجانبه همچنان مالک شبکه ( شرکت توزیع برق استان یا برق منطقه ­ای) قبض صادر خواهد کرد و میزان خرید از روش ­های مذکور نیز به صورت شفاف در قبوض مشاهده می ­شود.

علاوه بر هزینه انرژی مشترکین هزینه دیگری را تحت عنوان هزینه ترانزیت به مالک شبکه پرداخت می­ نمایند این هزینه بر مبنای ظرفیت قراردادی مشترکین محاسبه و ماه به ماه مطابق با نرخ ­هایی که اول هر سال اعلام می­گردد برای مشترکین به همراه قبض انرژی صادر می ­گردد.

مشاهده نرخ 1402

الحاقیه نیابتی یک الحاقیه بر قرارداد انشعاب برق آن درسته از مشترکین می ­باشد که امکان خرید برق از معاملات خارج از بازار (بورس انرژی و دوجانبه) برایشان فراهم شده است و بر طبق این الحاقیه شرکت تامین کننده برق مطابق با قرارداد انشعاب برق  موافقت خود را با تامین آن بخش از انرژی برق كه مشترك نسبت به تامین آن از طریق بازار بورس انرژی و یا انعقاد قرارداد دوجانبه اقدام ننموده است،به نیابت از طرف وی توسط آن شرکت، تامین و با نرخ­ های تعیین شده توسط وزارت نیرو محاسبه می­ نماید. در مقاله­ ای بصورت کامل این مورد تشریح شده است:

مقاله الحاقیه نیابتی

روزنامه رسمی، اساس­نامه و در برخی از ادارات امور برق کد بورس هم درخواست می­ گردد.

خیر. از خرداد 1402 که مشترکین با ظرفیت قرارداد بالای یک مگاوات مکلف به خرید برق شدند، علاوه بر قبض انرژی، قبض ترانزیت نیز برایشان صادر میگردد و خرید یا عدم خرید برق تاثیری بر صدور یا عدم صدور این قبض نخواهد داشت.

بصورت میانگین در طول یکسال بین 30 تا 40 درصد کاهش هزینه برای مشترکین غیر بند ط خواهد داشت.

مشترکین فولادی، آلومینیوم، مس، فلزات اساسی و کانی­ های فلزی، واحد­های پالایشگاهی و پتروشیمی

به صورت میانگین در طول یک سال بین 5 تا 10 درصد کاهش هزینه برای مشترکین بند ط خواهد داشت.

در صورت مصرف بیشتر از ظرفیت قراردادی حتی در یک ساعت خاص باعث اعمال هزینه­ هایی می ­شود 

اوراق گواهی ظرفیت سندی است قابلِ مبادله که با اجازۀ وزارت نیرو مبتنی بر ایجاد ظرفیتِ نیروگاهیِ قابلِ اتکاءِ جدید و یا کاهشِ قدرتِ قراردادیِ مشترکین موجود صادر می‌شود؛ واحد گواهی ظرفیت کیلووات است که معرفِ تعهدِ تدارکِ یک کیلووات ظرفیت مطمئن نیروگاهی به‌مدت نامحدود است.

همانطور که بیان شد مشترکین با نوع مصرف­های مختلف در هر دوره با خرید برق دوجانبه کاهش هزینه بر قبوض انرژی خود خواهند داشت. مشاوران شرکت توسعه تجارت انرژی توان مشترکین را در دستیابی به بیشترین کاهش هزینه با گزارش­های دوره­ای و ارائه راهکارهای مناسب همراهی خواهند کرد.

جدول تعداد ساعات میانبار، اوج بار و کم ­بار محل مصرف که در طول سال و متانسب با هر منطقه جغرافیایی متفاوت می باشد.

خرید برق مشترکین چه بصورت دوجانبه و چه بورس انرژی در جداول مشخص و مجزا در قبوض صادر شده قابل رویت می ­باشند. مشترکین با ظرفیت قراردادی بالای یک مگاوات که همچنان خریدهای برق در قبوضشان اعمال نشده است می ­توانند چهارم ماه بعد از مصرف به امور مشترکین شرکت مالک شبکه مراجعه و خرید خود را استعلام نمایند.

خیر. خرید برق دوجانبه هیچگونه هزینه اضافی برای مشترکین نخواهد داشت.

مشاوران شرکت ما همواره در دسترس مشتریان خود بوده و بصورت دوره­ ای گزارش­ های خرید برق دوجانبه را برای مشترکین ارسال می ­نمایند. همچنین هماهنگی­ ها و مشاوره­ های لازم در خصوص اعلام مصرف نهایی در پایان هر دوره مصرف را به بهترین نحو ارائه خواهند نمود.