مهندس ناصر کرمانشاه، مدیرعامل شرکت توسعه تجارت انرژی توان در مصاحبه با برنامه بولتن اکو ایران به چالش های پیش روی صنایع استراتژیک کشور، از جمله فولاد و سیمان پرداخت. بخش های مهم این گفتگو در زیر آمده است:

تابستان ۱۴۰۰ که بیشترین میزان خاموشی را در سال های اخیر تجربه کردیم، عرضه شبکه برق در زمان اوج مصرف، در بخش نیروگاه های حرارتی، برق آبی، اتمی، تجدیدپذیر و نیروگاه های صنایع بزرگ که به شبکه برق تزریق کرده اند، در حدود ۵۴۰۰۰ هزار مگاوات بوده، در حالی که مصرف شبکه برق اون هم به صورت اصلاح شده و از طریق مدیریت مصرف برابر با ۶۶۰۰۰ مگاوات بوده و این یعنی ناترازی حداقل ۱۲ هزار مگاوات در شبکه برق کشور.
اونچه که در سال جاری به عنوان خاموشی تجربه کردیم، در سال های آتی نیز شاهد آن خواهیم بود.
این ناترازی نشون دهنده این واقعیت است که میزان رشد عرضه در شبکه برق (یعنی افزایش تولید برق نیروگاهی) در سال های اخیر متناسب با میزان رشد تقاضای برق نبوده است.
عدم رشد تولید نسبت به مصرف برق در بخش های مختلف موجب کمبود تولید برق شده و این کمبود برق منجر به خاموشی بخش های مختلف خانگی، تجاری و صنعتی شده و طبیعتا در این میان نارضایتی بخش خانگی پررنگ تر جلوه کرده است. این نارضایتی ها موجب صدور بخشنامه های خلق الساعه ای نظیر قطع صادرات برق به کشورهای همسایه و خاموشی صنایع پرمصرف نظیر فولاد و سیمان شدهاست. قطع صادرات برق به کشورهای همسایه موجب کاهش درآمدهای ارزی کشور از محل صادرات برق شده که این موضوع طبیعتا باعث محدودیت منابع مالی جهت تعمیرات واحدهای نیروگاهی و همچنین احداث واحدهای جدید نیروگاهی خواهد شد. از سوی دیگه و همونطور که لمسش کردیم، خاموشی صنایع فولاد و سیمان موجب کاهش عرضه محصولات این شرکت ها و طبیعتا افزایش قیمت های محصولات فولادی و سیمانی در بازار شده است. خوب شاید این موضوع هم بد نیست به آن شاره شود که شرکت های فولادی عمدتا صادراتی هستند و طبیعتا درآمدهای ارزی کشور هم تحت تاثیر قرار گرفت.
تمامی کارشناسان اقتصادی و مجموعه سیاستگذاران چه در بخش دولت و چه در بخش مجلس، اذعان می کنند که تعیین قیمت دستوری برق در سال های اخیر، دلیل اصلی این خاموشی هاست. این موضوع هم منطقی به نظر می رسد. افزایش فاصله قیمت تکلیفی برق با قیمت تمام شده برق موجب این موضوع شده که سرمایه گذاری در صنعت برق اساسا هیچگونه توجیهی نداشته باشه و خوب طبیعتا هیچ سرمایه گذاری به سمت تولید در صنعت برق در سال های اخیر نیامده است.
جالبه بدونید در حال حاضر ۶۰% تامین برق کشور توسط بخش غیر دولتی صورت می گیره و این بخش هیچگونه مالکیتی بر محصول تولیدی خودش نداره و مکلف شده مطابق با قیمت های تکلیفی وزارت نیرو برق رو عرضه کند. از طرف دیگه، این قیمت های تکلیفی اساسا در سال های اخیر رشد اندکی داشته است و طبیعتا صنعت نیروگاهی از تورم هم جا مانده است. این نکته رو سهامداران نیروگاه ها در بورس اوراق بهادار به عینه لمس کردند.
این نکته رو هم در نظر داشته باشید، سرمایه گذاری در بخش نیروگاهی از نوع ارزی است. خوب طبیعتا وقتی سرمایه گذار سودی شناسایی نمیکند، تعمیرات واحدهای نیروگاهی به مشکل خورده و توسعه واحدهای نیروگاهی به تعویق می افتد.
اما متاسفانه یک سری چالش ها هم برای صنعت برق در سال اخیر رخ داده که وضعیت خاموشی رو به احتمال زیاد بدتر نیز خواهد کرد.
مهم ترین چالشی که در حال حاضر بر سر راه تولید برق قرار داره و موضوع کمبود عرضه رو تشدید می کنه، کاهش تولید نیروگاه های برق آبی به دلیل کمبود بارندگی در سال گذشته است. در حاضر تولید نیروگاه های برق آبی به میزان یک سوم ظرفیت سال گذشته است.
از طرف دیگه، وضعیت سوخت نیروگاهی در سال جاری اصلا وضعیت خوبی نخواهد داشت. به گفته وزیر نفت، کسری سوخت گاز در ایام سرد سال در حدود ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد بود. اگر به مانند سال گذشته و در ایام محدودیت سوخت، سوخت نیروگاه ها به روزانه حداکثر ۷۵ میلیون متر مکعب تقلیل پیدا کند، چیزی در حدود ۱۵ هزار مگاوات برق را شبکه برق از دست خواهد داد و طبیعتا اگر این میزان سوخت گاز با سوخت مایع جایگزین نشود، مجددا باید شاهد خاموشی ها در زمستان پیش رو باشیم.
در انتها لازم است اشاره شودکه مشکلات فعلی صنعت برق نشان از این موضوع هست که حتی در صورت برنامه ریزی و بکارگیری همه عوامل تولید در سال جاری، وضعیت زیرساخت تولید برای سایر صنایع در سال های آتی همچنان مشکل ساز خواهد بود.

این گفتگو در آدرس زیر قابل مشاهده است:
https://b2n.ir/t05558

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× ارتباط با ما