با شش ماه تاخیر وزارت نیرو نرخ‌های جدید خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدید پذیر را اعلام کرد تا فرصت احداث نیروگاه‌ها در سال جاری از دست رود. 

نرخ‌های جدید خرید تضمینی برق نیروگاه‌های تجدیدپذیر طوری تعیین شده که با دلار ۵۰ هزارتومانی بازگشت سرمایه ۴ ساله‌ای برای نیروگاه‌های خورشیدی در پی داشته باشد. در این مدل خرید تضمینی، خرید برق به مدت ۲۰ سال بوده و هر ساله با نرخ تورم تعدیل خواهد شد و درآمد نیروگاه‌ها متناسب با تورم کشور افزایش خواهد یافت.

قبلا در پاییز ۱۴۰۱ قیمت خرید برق نیروگاه‌های خورشیدی تا ۲۰ کیلووات مبلغ ۱۷۵۰ تومان و از ۲۰ کیلووات تا ۳ مگاوات ۱۶۵۰ تومان اعلام شده بود که امسال قیمت خرید افزایش یافته، اما حداکثر ظرفیت احداث به ۱ مگاوات کاهش یافته است. افرادی که تمایل ظرفیت‌های بالاتر احداث نمایند باید در مناقصات نیروگاه‌های خورشیدی و در مکان‌هایی که از قبل توسط وزارت نیرو مشخص شده شرکت نمایند. در این طرح قیمت خرید بصورت ارزی و به مبلغ ۶.۹ سنت دلار به ازای هرکیلووات ساعت برق و این خرید تضمینی به مدت شش سال انجام خواهد شد. بعد از ۶ سال نیز سرمایه گذار می‌تواند برق خود را در بورس انرژی عرضه کرده یا قرارداد فروش مستقیم با صنایع ببندد و یا اگر امکان صادرات ایجاد شود آن‌را صادر نماید.

هزینه کامل احداث نیروگاه‌های خورشیدی ۵ کیلوواتی در آذرماه ۱۴۰۲ حدودا ۱۴۰ میلیون تومان، نیروگاه ۱۰ کیلوواتی حدودا ۲۷۰ میلیون و نیروگاه ۲۰ کیلوواتی حدودا ۵۳۰ میلیون تومان است. هزینه احداث نیروگاه‌های ۱۰۰ کیلوواتی حدودا ۲ میلیارد تومان و هزینه احداث نیروگاه‌های خورشیدی ۱ مگاواتی حدودا ۵۳۰ هزار دلار است.

هزینه احداث اعلام شده فوق بدون احتساب هزینه‌های زمین و اتصال به شبکه است. برای نیروگاه‌های انشعابی (کسانی که انشعاب برق دارند) امکان احداث حداکثر ۲۰۰ کیلووات نیروگاه خورشیدی وجود دارد.

اگر کسی زمین نداشته باشد دولت برای احداث تا ۱ مگاوات به آن‌ها زمین با شرایط مناسب اجاره می‌دهد، اما اغلب متقاضیان نیروگاه‌های کوچک یا مشترکین خانگی هستند و یا کارخانه و صنایع هستند که اغلب آن‌ها در محل انشعاب خود نیروگاه احداث می‌کنند.

گفتنی است بر اساس ماده ۱۶ قانون جهش توسعه دانش بنیان تجدیدپذیر همه مشترکین با دیماند بالای ۱ مگاوات باید تا ۱۴۰۵ حداقل ۵ درصد برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر تامین کنند وگرنه با ۲۰ درصد بالاتر از قیمت فروش برق تجدیدپذیر در تابلوسبز بورس انرژی جریمه خواهند شد. این مشترکین یا باید خود نیروگاه احداث کرده و یا از تابلوسبز بزق خود را خریداری نمایند تا مشمول این جریمه نشوند.

زمین مورد نیاز نیروگاه‌های خورشیدی هر کیلووات حدودا ۱۲-۱۳ مترمربع بوده و هر مگاوات ۱.۵ هکتار زمین نیاز دارد. البته با توجه با راندمان پنلها، عرض جغرافیایی محل نصب، شیب زمین، نوع استراکچر، جهت زمین و… فضای مورد نیاز تغییر خواهد کرد.

 

ابلاغیه را از لینک زیر می توانید دانلود کنید:

 

دانلود ابلاغیه نرخ خرید تضمینی برق تجدیدپذیر 1402

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button