افزایش 200 درصدی نرخ سوخت نیروگاهی در سال 1402

مطابق با آخرین تصویب نامه هیئت وزیران در تاریخ 16/07/1401 نرخ سوخت نیروگاه‌ها شامل نیروگاه‌های مقیاس کوچک و بزرگ که تمامی برق خود را به شبکه سراسری برق تحویل می‌دهند، برابر با 250 ریال در سال 1401 مصوب گردید.در سال 1402 نیروگاه های مذکور مکلفند به ازای هر لیتر فرآورده نفتی و هر متر مکعب گاز طبیعی تحویلی مبلغ ۷۵۰ (هفتصد و پنجاه) ریال با احتساب عوارض و مالیات بر ارزش افزوده به صورت نقدی و تعهدی در قبال صورتحساب صادره توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از طریق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران و شرکت ملی گاز ایران به حساب شرکت توانیر و یا شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی عصب مورد واریز نمایند. کل مبالغ واریزی بابت سوخت مصرفی از ابتدای سال در اختیار وزارت نیرو قرار می‌گیرد تا پس از پرداخت مالیات و عوارض مربوط، برای بازپرداخت تعهدات وزارت نیرو بابت احداث نیروگاه‌های سیکل ترکیبی(خصوصی و دولتی) پرداخت و هزینه شود. افزایش نرخ سوخت نسبت به سال ۱۴۰۱ در تعرفههای برق مشترکین در چهارچوب قوانین به گونهای اعمال میشود که متوسط نرخ دریافتی از مشترکین معادل افزایش نرخ مذکور باشد.

وزارت نیرو مکلف است مالیات و عوارض موضوع این بند را تا پایان هر ماه به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز نمایند.

 شرکت توانیر و شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی مکلفند پس از دریافت اطلاعات مربوط به مصرف سوخت در نیروگاه‌ها گزارش میزان وصول مبالغ این بند را به شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردههای نفتی ایران و شرکت ملی گاز ایران اعلام نمایند.

افزایش 200 درصدی نرخ سوخت نیروگاهی تنها در یک سال قاعدتا چالشهای اقتصادی زیادی را برای صنایع به همراه خواهد داشت که در طی ماههای آینده در قبوض مشترکین پر مصرف صنعتی قابل ملاحظه خواهد بود.

 

دانلود تصویب نامه مرداد 1402 هیات وزیران

با کلیک روی لینک بالا می توانید این تصویب نامه را دانلود نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button