فهرست موضوعات

– بورس انرژی چیست؟

– هدف از ایجاد بورس انرژی

– انواع بازار بورس انرژی

– چه کسانی امکان معامله در بورس انرژی را دارند

– عرضه کنندگان در بورس انرژی

– مزایا بورس انرژی

– فرآیند معامله در بازار برق بورس حامل‌های انرژی

– نحوه انجام معاملات در بورس انرژی

– نحوه محاسبه کارمزد معاملات در بورس انرژی

بورس انرژی چیست؟

کشور ایران به عنوان یکی از کشورهای با دخایر عظیم انرژی در دنیا شناخته شده با این حال چالش کمبود انرژی و افزایش قیمت انرژی در سال­های اخیر گریبان­گیر صنایع و مشترکین پرمصرف کشور شده است.به دنبال آن نیاز به مدیریت مصرف و هزینه انرژی، همچنین سازوکار بازاری جهت معاملات انرژی احساس گردید. بنابراین در سال 1391 بورس انرژی به منظور کشف قیمت و سازوکار شفاف معاملات مرتبط با انرژی راه­اندازی شد.

هدف از ایجاد بورس انرژی

هدف از ایجاد این بازار، مهیا کردن فضایی قانونمند و کارآمد جهت انجام معامله و مبادلات شفاف جهت کشف عادلانه قیمت و رفع هر گونه انحصارطلبی می­باشد.

انواع بازار در بورس انرژی

بورس حامل‌های انرژی شامل دو بازار فیزیکی و مشتقه است که هر یک از آن‌ها، چند تابلو را شامل می‌شود. تفاوت مهم این دو بازار این است که در بازار فیزیکی کالاها مورد معامله قرار می‌گیرند و در بازار مشتقه اوراق مبتنی بر کالا معامله می‌شود.

بازار فیزیکی

بازار فیزیکی شامل سه تابلوی برق، نفت و گاز و تابلوی سایر حامل‌های انرژی می­باشد.

مراحلی که یک مشتری برای انجام خرید از بازار فیزیکی بورس کالا باید طی کند شامل:

  1. گرفتن کد از کارگزار منتخب
  2. معرفی یک حساب وکالتی جهت خرید و واریز ۱۰ درصد وجه ارزش قرارداد به‌حساب وکالتی تا زمان مشخص‌شده در روز معامله
  3. ارسال سفارش خرید به کارگزار و امضای دستور خرید و ارسال آن برای کارگزار خود تا قبل از معامله

در صورت خرید از بورس کالا مراحل زیر تا تحویل کالا باید طی شود:

  1. تسویه خرید: بعد از خرید ۱۰ درصد ارزش قرارداد از حساب مشتری برداشته می‌شود و ۹۰ درصد باقی‌مانده، طی یک اعلامیه خریدی به خریدار اعلام و تا زمان مشخص‌شده در اعلامیه خرید مشتری باید به‌حساب بورس کالا واریز کند.
  2. ارسال ثبت خریدار به کارگزار فروشنده: بعد از تسویه، کارگزار خریدار، نامه‌ی باربری خریدار را به کارگزار فروشنده اعلام می‌کند و به همراه مدارک موردنیاز جهت بررسی و گرفتن حواله برای کارگزار فروشنده ارسال می‌کند.
  3. حواله: کارگزار فروشنده ثبت ارسالی از طرف کارگزار خریدار را به همراه مدارک ارسالی بررسی کرده و پس از تائید برای فروشنده ارسال می‌کند. فروشنده نیز پس از بررسی‌های لازم، شماره حواله را به کارگزار خود (کارگزار فروشنده) اعلام می‌کند و از طریق کارگزار خریدار این شماره حواله به مشتری اعلام می‌شود و مشتری اقدام به بارگیری کالای خریداری‌شده می‌کند.

بازار مشتقه

برخلاف بازار فیزیکی که خود کالا در آن مورد معامله قرار می‌گیرد، در بازار مشتقه بورس انرژی ایران اوراق بهادار مبتنی بر کالاهای ذکر شده خرید و فروش می‌شوند. این معاملات معمولاً با استفاده از ابزارهای مالی و قراردادهای ویژه‌ای مانند «قرارداد سلف موازی»، «قرارداد آتی» و «قرارداد اختیار معامله» انجام می‌شوند. تمام این قراردادها و معاملات در بازارهای اینترنتی و به‌صورت کاملاً الکترونیکی انجام می‌پذیرند.
در قرارداد سلف موازی، دارایی پایه مشخص می‌شود. دارایی پایه در واقع نوعی ابزار مالی مانند سهام و ارز است که به عنوان تعیین‌کننده ارزش ابزار مشتقه شناخته می‌شود. بر اساس قرارداد سلف موازی، بخش معینی از دارایی پایه به فروش می‌رسد. وجه قرارداد در هنگام معامله و بر اساس زمان‌بندی ذکر شده در مشخصات قرارداد پرداخت می‌شود. همچنین با پایان موعد سررسید، دارایی پایه تحویل داده می‌شود. این قرارداد طی دوره معاملاتی قابل ‌فروش و معامله است.
قرارداد آتی در واقع توافقی میان خریدار و فروشنده‌ای است که بر اساس آن، کالاهایی مشخص در زمان معین و به قیمت فعلی معین به دست خریدار می‌رسند. برای کاهش ریسک، عدم عملی کردن تعهد طرفین، مبلغی تحت عنوان وجه تضمین مشخص ‌شده و با در نظر داشتن تغییر و نوسانات قیمت آتی آن کالاها، تعدیل می‌شود. وجه تضمین نزد اتاق پایاپای حفظ می‌شود و از طرفین معامله وکالت دارد تا وجه مذکور را با توجه به تغییرات قیمت در اختیار آن‌ها قرار دهد. در پایان سررسید، تسویه کامل انجام می‌گیرد.

قرارداد اختیار معامله ممکن است به شکل اختیار خرید یا فروش باشد. طی این قرارداد، فروشنده تعهد می‌دهد که بخش معینی از دارایی پایه را در صورت درخواست خریدار معامله کند. فروشنده در مقابل مبلغی که از خریدار دریافت کرده است را به عنوان وجه تضمینی نزد کارگزار یا اتاق پایاپای قرار می‌دهد. طرفین معامله در ازای مبلغی مشخص و واگذاری اختیار یا تعهد خود به فرد دیگر، اجازه خروج از قرارداد را پیدا می‌کنند.

چه کسانی امکان معامله در بورس انرژی را دارند

در بازار داخلی چه در حوزه برق و چه در حوزه فیزیکی اشخاص حقوقی اجازه گرفتن کد و خرید از این بازارها را دارند و در بازار بین الملل اشخاص حقوقی و اشخاص حقیقی با شرایط خاص حق خرید از این بازار را دارند.

به‌طورکلی، امکان دریافت کد و ثبت خرید برای تمامی اشخاص حقوقی در بازارهای داخلی (هردو بازار برق و فیزیکی) امکان‌پذیر است. این در حالی است که در  بازارهای بین‌المللی، حق خرید به اشخاص حقوقی و حقیقی با شرایط ویژه تعلق می‌گیرد. بسته به نوع بازار، افرادِ مجاز به معامله تفاوت خواهند داشت:

خریداران مجاز به معامله بازار فیزیکی

  • رینگ داخلی: اشخاص حقوقی دارای پروانه بهره‌برداری مرتبط
  • رینگ بین‌المللی: اشخاص حقوقی تولیدی و بازرگانی داخل یا خارج از ایران

خریداران مجاز به معامله بازار برق

  • بازار مصرف‌کنندگان بزرگ برق: همه مصرف‌کنندگان برق بالای 1 مگاوات در ساعت
  • بازار عمده‌فروشی برق: شرکت‌های توزیع برق و همچنین شرکت‌های خرده‌فروشی برق

خرید برق از بورس انرژی توسط صنایع موجب معامله یک سوم از برق مصرفی کشور از این طریق خواهد شد و مشترکین بالای یک مگاوات، می‌توانند برق را به صورت سلف با نرخی کمتر از نرخ تکلیفی، بر اساس سهمیه تعیین شده برای خود به صورت مستقیم از نیروگاه خرید کنند.

عرضه کنندگان و خریداران در بازار برق بورس انرژی

عرضه‎کنندگان عمده در بورس انرژی ایران در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و سایر حامل‎های انرژی و در حوزه برق قرار می‌گیرند؛ از اوایل سال 1402 نیز با راه اندازی تابلو سبز عرضه کنندگان در حوزه برق به دو دسته تجدیدپذیر و تجدید ناپذیر می‌توان تقیم بندی نمود.

عرضه کنندگان تجدید ناپذیر در بورس انرژی
1. نیروگاه سیکل ترکیبی فارس، شرکت مولد نیروگاهی تجارت فارس 12. نيروگاه سيكل‌تركيبي گیلان، توسعه مسیر برق گیلان
2. نيروگاه پرند، توليد برق پرند مپنا 13. نيروگاه سيكل‌تركيبي‌قم، پيوند گستر پارس
3. نيروگاه زنبق يزد، تعاوني کارکنان نيروگاه يزد 14. نيروگاه شهداي پاکدشت (دماوند )، شرکت توليد نيروي برق دماوند
4. نيروگاه سيکل ترکيبي اروميه، تدبيرسازان سرآمد 15. نيروگاه شهيد منتظري، پرشين فولاد
5. نيروگاه سيکل ترکيبي سبلان، سبلان برق اميد 16. نيروگاه کازرون، شرکت ساينا گستر پرديسان
6. نيروگاه سيکل ترکيبي شريعتي، انديشه سازان بهين سرآمد 17. نيروگاه کهنوج، شرکت توليد برق ماهتاب کهنوج
7. نيروگاه سيکل ترکيبي نيشابور، ساينا گستر پرديسان 18. نيروگاه مشهد، افق توسعه انرژي خليج فارس
8. نيروگاه سيکل سنندج، شرکت توليد نيروي برق سنندج 19. نیروگاه سیکل ترکیبی سمنان (قدس)، گهر انرژی سیرجان
9. نیروگاه سیکل ترکیبی منتظرقائم،شرکت توسعه برق و انرژی سپهر 20. نیروگاه کاشان، شرکت ساخت و بهره برداری انرژی
10. نیروگاه شهید منتظرقائم، شرکت توسعه برق و انرژی سپهر 21. نیروگاه آبادان، تولید نیروی برق آبادان
11. نيروگاه سيكل تركيبي خوي، توليد نيروي پرتو شمس تابان 22. نیروگاه سلطانیه، شرکت تولید نیروی مرکزی صبا

 

همچنین تعداد هشت نیروگاه تجدید پذیر در گام نخست مورد پذیرش بورس انرژی قرار گرفته‌اند این نیروگاه‌ها در استان‌های سمنان، کرمان، اصفهان، قم و یزد قرار دارند و در گام بعدی تمام نیروگاه‌های فعال در کشور به مرور به این نوع معاملات اضافه خواهند شد. «نیروگاه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق»، «نیروگاه خورشیدی آفتاب تابان گاریزات»، «نیروگاه پارسیان نانودانش»، «نیروگاه تولید و توسعه پویا انرژی نگین سبز خاورمیانه»، «نیروگاه فرومولیبدن کویر رفسنجان»، «نیروگاه توسعه صنایع تابان انرژی پاسارگاد»، «نیروگاه سولار انرژی اسپادان» و «نیروگاه ۷ مگاواتی طاهر ارومیه» هشت نیروگاهی هستند که در گام نخست راه‌اندازی تابلو برق سبز، در بورس انرژی ایران مورد پذیرش قرار گرفته‌اند.

مزایا بورس انرژی:

1.معافیت معاملاتی

یکی از مهم‌ترین مزایای فعالیت در بورس انرژی، معافیت مالیاتی است که شامل حال کالاهای معامله ‌شده می‌شود. طبق قوانین بورس انرژی، تمام کالاهایی که در این بخش از بازار بورس پذیرفته ‌شده و به فروش می‌رسند، شامل معافیت مالیاتی می‌شوند. به این ترتیب، تمامی کالاها در این بازار با اعمال معافیت ۱۰ درصدی مالیات به فروش می‌رسند.

2.معافیت از تشریفات مناقصه و مزایده

همه کالاهای پذیرفته ‌شده در بازارهای بورس کالایی، بر اساس قانون توسعه ابزارهای مالیاتی جدید مشمول معافیت از تشریفاتی مانند مناقصه و مزایده می‌شوند. به این ترتیب، خرید و فروش کالاهای موجود در این لیست، نیازی به برگزاری مناقصه و مزایده و فروش از طریق وزارتخانه‌ها، نهادهای دولتی و سازمان‌های عمومی و اجرایی نخواهند داشت.

3.امکان بازاریابی کالاها

حضور در بازار بورس می‌تواند روش مطلوبی برای بازاریابی و عرضه کالاهای پذیرفته ‌شده در بورس در رینگ داخلی و بین‌المللی باشد. در این راستا، کارگزاری‌ها و پلتفرم‌های مختلف معاملاتی می‌توانند اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی لازم را انجام داده و زمینه لازم برای عرضه کالاها در سطوح مختلف را ایجاد کنند.

4.تأمین مالی و پوشش ریسک

سرمایه موردنیاز سازمان‌ها و شرکت‌های عرضه‌کننده عضو بازار بورس از این طریق میسر می‌شود. در بازار مشتقات این امکان برای عرضه‌کنندگان میسر می‌شود که با چاپ و انتشار اوراق بهادار به جذب سرمایه و بودجه موردنیاز خود بپردازند. به این ترتیب، با استفاده از ابزارهای مختلف مالی می‌توان در بورس حامل‌های انرژی موفق به تأمین مالی شد. پوشش ریسک نیز در این بازارها با استفاده از ابزارهای مالی میسر می‌شود. به این صورت که خریداران می‌توانند قراردادهای اختیار خرید و فروش را خریداری کرده و مبلغ آن را پرداخت کنند. در نتیجه، از دارایی پایه و سرمایه خود در برابر نوسانات قیمت محافظت می‌کنند.

5.مدیریت ریسک

یکی دیگر از مزایای ثبت ‌نام در بورس انرژی، امکان مدیریت ریسک برای عرضه‌کننده‌ها و خریداران این بازار با استفاده از ابزارهای مالی و قوانین بورس انرژی است. با توجه به چهارچوب‌ها و قوانین حاکم بر بورس، ریسک عملی نشدن تعهدات به ‌شدت کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب، اعتماد طرفین افزایش ‌یافته و تمایل به فعالیت در بورس حامل‌های انرژی افزایش پیدا می‌کند. فعالیت در رأس یک شرکت بزرگ می‌تواند ریسک اقتصادی بزرگی را متوجه سهامداران و مدیران آن شرکت کند. حضور در بازار بورس می‌تواند امکان مدیریت ریسک را برای این اشخاص ایجاد کند. این امر باوجود خریدارانی که روحیه ریسک‌پذیری بالایی دارند میسر می‌شود.

از جهت دیگر، امکان سرمایه‌گذاری در شرکت‌های مختلف و ایجاد تنوع برای خریداران ایجاد شده است. به این ترتیب، ضرر ناشی از یک سرمایه‌گذاری توسط سود ناشی از موارد دیگر جبران می‌شود و ریسک‌‌ها در این زمینه کاهش پیدا می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید، امکان مدیریت ریسک با تنوع در سرمایه‌گذاری از جمله خصوصیت‌های فعالیت در بازارهای مختلف بورس، ازجمله بورس انرژی به شمار می‌آید.

6.وجود چهارچوب منظم

تمامی امور شامل ثبت‌ نام در بورس انرژی، پذیرش، خرید و فروش، سپرده‌گذاری، تسویه ‌حساب، تحول کالاها، پرداخت و… در چارچوبی مشخص و منظم انجام می‌گیرند و نظارت دقیق بر آن‌ها حاکم است. به این ترتیب، امکان تخلف و میزان ریسک معاملات به‌ طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

7.کاهش هزینه‌ها

با حضور در این بازار بورس و معامله با بهره‌گیری از واسطه‌ای مانند شرکت بورس انرژی ایران، بخشی از هزینه‌های اضافی و سربار مانند هزینه حمل‌ و نقل، بازاریابی و عقد قرارداد کاهش پیدا می‌کند. کاهش هزینه‌های معامله همچنین در افزایش تمایل به آموزش بورس انرژی و فعالیت در این بازار مؤثر است.

8.تأمین کالای موردنیاز مصرف‌کنندگان

با وجود بورس حامل‌های انرژی، کالاهای موردنیاز مصرف‌کنندگان توسط کارکردهای شفاف و عادلانه این بازار تأمین می‌شوند. این کالاها به ‌صورت تضمینی دریافت می‌شوند و به‌صورت هم‌زمان، تسویه روزانه انجام می‌گیرد.

 

فرآیند معامله در بازار برق بورس حامل‌های انرژی

قوانین بورس انرژی در بازار برق و فرآیند معامله کالاها در آن متفاوت با بازار فیزیکی است. خریداران تنها در ساعت‌های محدودی از روز می‌توانند به سیستم معاملاتی دسترسی پیداکرده و سفارش خود را ثبت و تصحیح کنند. این معاملات به ‌صورت روزانه و در صورت شارژ توزیع برق نیروگاه‌ها و به‌صورت حراج چند قیمتی انجام می‌شوند. از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۰:۰۰ صبح هر روز می‌توانید فرم خرید خود را تکمیل کرده و برای فروشنده ارسال کنید. ارسال و ثبت سفارش شما در سیستم معاملات توسط کارگزار رسمی شما انجام می‌گیرد. در مرحله بعدی، بین ساعت‌های ۱۰:۰۰ تا ۱۲:۰۰ همان روز می‌توانید اصلاحات قیمتی و حجمی را در سفارش خود اعمال کنید.

مدارک لازم برای دریافت کد معاملاتی بازار برق

شرکت‌نامه

بیانیه ریسک

پر کردن برگه احراز هویت

اساسنامه و شناسه ملی

فرم درخواست کد اشخاص حقوقی

فرم معرفی اطلاعات حساب مشتری

مدارک و مجوزها در خصوص فعالیت مشتری

آگهی تغییرات مدیران و صاحبان امضای مجاز

آگهی روزنامه در خصوص تأسیس و آخرین تغییرات شرکت

اصل یا کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه صاحبان امضا

به منظور دریافت کد معاملاتی، ابتدا باید فرم‌های احراز هویت، درخواست کد مشتریان و بیانیه ریسک را تکمیل کرده و به همراه سایر مدارک ذکرشده برای معامله در بازار موردنظر، برای کارگزاری موردنظر خود ارسال کنید. در حال حاضر، ۴۰ کارگزاری رسمی دارای مجوز فعالیت در بورس انرژی ایران هستند که می‌توانید با انتخاب یکی از آن‌ها، کد معاملاتی خود را دریافت کنید. با دریافت نام کاربری و رمزی که در اختیار شما قرار می‌گیرد، می‌توانید وارد سیستم معاملات الکترونیک شوید.

نحوه انجام معاملات در بورس انرژی

آموزش بورس انرژی از جمله الزامات معامله در این بازار به شمار می‌آید؛ زیرا فرآیند معامله در دو بازار برق و فیزیکی متفاوت است. برای درک بهتر این مفهوم، لازم است بدانید که معامله در بازار برق تنها در صورت شارژ شدن توزیع برق و عرضه نیروگاه‌ها به شکل حراج چند قیمتی انجام می‌گیرد و امکان معامله تنها در ساعت‌های مشخصی از روز وجود دارد. برخلاف بازار برق، خرید و فروش در بازار فیزیکی در هر ساعتی از روز امکان‌پذیر است و شرایط معامله در هرروز، در شرح عرضه، مختص به همان روز اعلام می‌شود.

فرآیند معامله در بازار فیزیکی بورس حامل‌های انرژی

همان‌طور که بیان شد، معاملات در بازار فیزیکی در زمان مشخصی انجام نشده و شرایط معامله در همان روز عرضه مشخص می‌شود. طی این فرآیند، ابتدا نیاز است ۱۰ درصد ارزش معامله تا پیش از انجام معامله برای خریدار به ‌حساب سپرده‌گذاری با کد شناسه کارگزاری واریز شود. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی بعد از کسر هزینه‌ها، وجه کالای مورد معامله را به عرضه‌کننده پرداخت می‌کند. در این میان، پرداخت باقی ‌مانده وجه معامله همراه با مبلغ مالیات بر ارزش ‌افزوده به منظور تسویه انجام ‌گرفته است. تحویل کالای حامل انرژی توسط توزیع‌کننده به خریدار در زمان از پیش تعیین‌شده به عنوان آخرین مرحله معامله موردنظر انجام می‌گیرد.

کارمزدها در بورس انرژی

بر اساس قوانین بورس انرژی، تمامی معاملات بازار بورس انرژی ایران شامل کارمزد می‌شوند. لازم به ذکر است که در صورت عدم صدور حواله خرید در زمان مقرر، قرارداد باطل ‌شده و پرداخت کارمزد و خسارت الزامی از جانب فروشنده است. این خسارت، کارمزد طرفین معامله و ۵ درصد از مبلغ معامله را شامل می‌شود و پرداخت آن به ‌حساب سپرده‌گذاری مرکزی باید در کمتر از یک روز بعد از اعلام، انجام شود. لازم به ذکر است که کارمزد مورد بحث، از کارمزدهای شرکت بورس انرژی، کارگزار طرفین معامله و کارمزد سازمان بورس و اوراق بهادار تشکیل می‌شود.

 

 

بورس انرژی

بورس انرژی، مکانی جهت قیمت‌گذاری انواع حامل های انرژی براساس مکانیزم عرضه و تقاضا می باشد. بازار برق نیز به عنوان اولین بازار بورس انرژی از ابتدای سال ۱۳۹۲فعالیت خود را آغاز نمود. در این بازار، برق تولیدی نیروگاه ها در سررسید های معین و در قالب قرارداد‌های بارپایه، میان باری، کم باری و بارپیک قابل معامله می‌باشد.بورس برق دارای دو محیط معاملاتی بازار سلف موازی استاندارد و مصرف کنندگان بزرگ می باشد. معاملات بورس انرژی همواره بر مبنای رقابت و به یکی از روش‌های حراج انجام می شود.

پیشگفتار

در مصوبات جدید وزارت نیرو، خرید بسته‌های ظرفیت و انرژی از بورس انرژی به‌عنوان یکی از روش‌های تامین برق مشترکین صنعتی مورد تاکید قرار گرفته است. نوسانات قیمتی معاملات انجام شده در بورس انرژی و تعامل با عرضه‌کندگان انرژی از چالش‌های حضور مستقیم صنایع در بورس انرژی می‌باشد.

نکاتی در خصوص بورس انرژی

از آنجایی که در نوسانات برق عوامل متعددی دخیل هستند، شناسایی این عوامل تأثیر زیادی بر پیش‌بینی قیمت و تأمین بهینه برق مشترکان نظیر زمان ورود به بازار، حجم خرید، مدیریت ریسک خرید و … در تصمیم گیری خریدار دخیل هستند خواهد داشت. لذا حضور یک مشاور خبره  در خصوص تأمین بهینه برق مورد نیاز صنایع با نازل‌ترین قیمت، اجتناب ناپذیر می باشد.

کارشناسان این شرکت با سابقه حضور موثر در معاملات بورس انرژی آمادگی خرید بهینه برق به نمایندگی از مشترکین مذکور را دارا می‌باشند.

متقاضیانی که مایل به دریافت خدمات این بخش می‌باشند، می‌توانند از طریق تکمیل فرم نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند. کلیه درخواست‌ها توسط کارشناسان ما بررسی شده و با شما تماس گرفته خواهد شد.

بورس برق دارای دو محیط معاملاتی بازار سلف موازی استاندارد و مصرف کنندگان بزرگ می باشد. معاملات بورس انرژی همواره بر مبنای رقابت و به یکی از روش‌های حراج انجام می شود.

در مصوبات جدید وزارت نیرو، خرید بسته‌های ظرفیت و انرژی از بورس انرژی به‌عنوان یکی از روش‌های تامین برق مشترکین صنعتی مورد تاکید قرار گرفته است. نوسانات قیمتی معاملات انجام شده در بورس انرژی و تعامل با عرضه‌کندگان انرژی از چالش‌های حضور مستقیم صنایع در بورس انرژی می‌باشد.

از آنجایی که در نوسانات برق عوامل متعددی دخیل هستند، شناسایی این عوامل تأثیر زیادی بر پیش‌بینی قیمت و تأمین بهینه برق مشترکان نظیر زمان ورود به بازار، حجم خرید، مدیریت ریسک خرید و … در تصمیم گیری خریدار دخیل هستند خواهد داشت. لذا حضور یک مشاور خبره  در خصوص تأمین بهینه برق مورد نیاز صنایع با نازل‌ترین قیمت، اجتناب ناپذیر می باشد.

خرید برق از بورس انرژی

جهت خرید برق از بورس انرژی

مشاوره رایگان خرید برق از بورس انرژی

کارشناسان این شرکت با سابقه حضور موثر در معاملات بورس انرژی آمادگی خرید بهینه برق به نمایندگی از مشترکین مذکور را دارا می‌باشند.

متقاضیانی که مایل به دریافت خدمات این بخش می‌باشند، می‌توانند از طریق تکمیل فرم نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند. کلیه درخواست‌ها توسط کارشناسان ما بررسی شده و با شما تماس گرفته خواهد شد.