دیر عملیات بازار برق بورس انرژی ایران با اعلام خبر گشایش نمادهای معاملاتی مرداد، شهریور و مهر در تالار برق سبز عنوان کرد: هشت نیروگاه تجدیدپذیر با ظرفیت 155,980 کیلووات در هر ساعت در بورس انرژی پذیرش شدند.
به گزارش مدیریت ارتباطات بورس انرژی ایران، ولی‌الله آئینه‌ نگینی مدیر عملیات بازار برق این بورس با اشاره به این‌که تالار برق سبز بورس انرژی از اول خردادماه راه‌‌اندازی شده‌است، گفت: طبق ماده 16 قانون جهش تولید دانش بنیان و دستورالعمل توسعه مبادلات برق بورس انرژی ایران، تمام مشترکان بالای یک مگاوات موظف‌اند یک‌درصد از انرژی موردنیاز خود را از طریق تجدیدپذیرها تامین کنند و این صنایع هم‌اکنون می‌توانند برق مردادماه خود را از طریق سازوکار بورس انرژی خریداری کنند.
ولی‌الله آئینه‌ نگینی مدیر عملیات بازار برق این بورس در این باره توضیح داد: نمادهای معاملاتی ماهانه، سه‌ ماه پیش از شروع دوره تحویل گشایش می‌یابند و هم‌اکنون نماد ماه‌های مرداد، شهریور و مهر قابلیت معامله دارد.
او در خصوص توقف این نمادها گفت: زمان توقف، سه روز کاری پیش از شروع دوره تحویل است که نماد تیرماه امروز متوقف شده‌است.
مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی ادامه داد: از این مقدار 74.755 کیلووات در هرساعت با ارزش حدود 113 میلیارد و 198 میلیون تومان در بازار برق سبز برای دوره تحویل تیرماه معامله شده ‌است.
نگینی با بیان این که در مجموع تعداد 20 شرکت تا پایان دوره تحویل تیرماه از تالار بازار سبز خرید انجام داده‌اند، گفت: خرید برق تجدیدپذیر از تالار برق سبز بورس انرژی این مزیت را برای خریداران دارد که در زمان پیک بار مصرف مشمول خاموشی نخواهند شد.
مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی ایران این موضوع را انگیزه‌ای برای خریداران دانست و گفت: وزارت نیرو برنامه‌ریزی کرده‌است که چهار هزار مگاوات برق تجدید‌پذیر را وارد مدار کند و تا پایان دولت سیزدهم این عدد را به ۱۰ هزار مگاوات برساند، این الزامات نیز از جمله مزیت‌های تالار برق سبز برای فروشندگان است.
او در پایان با اشاره به این‌که هم‌اکنون ۱۳۰ نیروگاه تجدیدپذیر در ایران وجود دارند که ۱.۱ درصد برق کشور را تامین می‌کنند، گفت: تا پیش از این سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) به صورت قراردادهای خرید تضمینی برق این نیروگاه‌ها را خریداری می‌کرد و به شبکه برق تحویل می‌داد، ولی با راه‌اندازی تالار برق سبز در بورس انرژی ایران، مسیر جدید و شفافی فراهم شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button